Witamina C – lewoskrętna czy prawoskrętna?
8 sty 2019

Witamina C – lewoskrętna czy prawoskrętna?

Post by Redaktor

O witaminie C przypominamy sobie szczególnie w tych miesiącach, kiedy znacznie łatwiej o infekcje, przeziębienia i grypę. Za pewne z tego względu, że to właśnie kwas askorbinowy bardzo korzystnie wpływa na naszą odporność i może pomóc nam w tym, abyśmy nie chorowali. Witamina C ma tę właściwość, że organizm nie może jej sobie sam wytworzyć – konieczne jest dostarczanie jej wraz z pożywieniem. W tym celu można też stosować różnego rodzaju suplementy diety, które ją zawierają. To, co może się nam jednak wydać wyjątkowo interesujące to informacje na temat lewoskrętnej i prawoskrętnej witaminy C, a konkretniej kwasu askorbinowego. Czym różnią się te dwa związki i jaki przyjmujemy wraz z suplementami?

Witamina C jedną z najpopularniejszych witamin

Witamina C Kraków w postaci lewoskrętnej kwasu askorbinowego występuje we wszystkich dostępnych w aptekach preparatach. Nie dajmy się więc zwieść reklamom, w którym jedni reklamują swój preparat jako lepszy właśnie ze względu na lewoskrętną jej postać. Stawianie tej witaminy w opozycji do prawoskrętnej w kontekście dostępnych produktów rynkowych jest więc jedynie zabiegiem marketingowym, gdyż tak naprawdę istnieje jedna, powszechnie stosowana witamina C, która zawsze występuje w takiej samej postaci. 

Prawoskrętna czy lewoskrętna?

Witamina C Kraków to nic innego jak kwas askorbinowy, który tak naprawdę może być mieszaniną kwasu „L-askorbinowego” i „D-askorbinowego”. Zazwyczaj jednak to właśnie kwas L-askorbinowy znajduje się w proponowanych suplementach diety, jednak ze względu na fakt, że suplementy nie podlegają takiej kontroli jak leki, zawsze może istnieć ryzyko, że producenci będą chcieli wymieszać obie te substancje tnąc koszty i obniżając skuteczność preparatu. Mimo to, zdecydowana większość dostępnych produktów ma w swoim składzie kwas L-askorbinowy. Skąd wynika taka różnica pomiędzy tymi dwoma substancjami? Tak naprawdę z faktu, że kwas L-askorbinowy jest znacznie lepiej wchłanialny niż D-askorbinowy, jeśli więc ma się wybór – należy przyjmować ten o wyższej wchłanialności. Warto wiedzieć, że pod kątem skręcalności tak naprawdę nie ma różnicy pomiędzy kwasem prawoskrętnym i lewoskrętnym – technicznie rzecz biorąc kwas askorbinowy zawsze jest prawoskrętny. Różnica jest natomiast widoczna w przypadku analizy kwasu askorbinowego pod kątem izomerii optycznej – ten sam związek chemiczny może posiadać dwie odmiany o innych właściwościach optycznych. Jednakże izomer L – lewy nie jest tym samym co lewoskrętna forma witaminy, a prawy nie jest tym samym co forma prawoskrętna.

0 Comments

Leave a Comment