W jaki sposób nie powinno się pomagać osobie uzależnionej?
15 kwi 2021

W jaki sposób nie powinno się pomagać osobie uzależnionej?

Post by Redaktor

Zastanawiasz się, co trzeba zrobić w takiej sytuacji? Masz w najbliższym otoczeniu osoby borykające się z uzależnieniami? Jakie działania nie powinny być podejmowane?

Nie da się cały czas kontrolować osoby uzależnionej

Osoby uzależnione muszą liczyć na wsparcie ze strony bliskich. To dodaje im motywacji na przykład w aspekcie regularnego chodzenia na terapię. Pamiętaj jednak o tym, że z takimi osobami należy postępować bardzo ostrożnie. Tak, by po prostu nasze działania nie przyniosły efektów odwrotnych do zamierzonych. Między innymi nie można non stop kontrolować osób mających w tym momencie kłopoty. Z jednej strony nie da się tego zrobić. Osoby uzależnione mają zaś i tak swoje sposoby, by maskować pewne kwestie. Taka postawa pokazuje też brak zaufania… Oczywiście, nie można tego aspektu w ogóle bagatelizować. Niemniej jednak osoba uzależniona (albo wychodząca z nałogu) powinna mieć zapewnione odpowiednie poczucie bezpieczeństwa oraz swobody.

Wsparcie rodziny nie jest wystarczające

Niektórym wydaje się, że osobom uzależnionym można pomóc samodzielnie. W zdecydowanej większości przypadków tak się jednak nie dzieje. Szczególnie gdy uzależnienia są mocno zaawansowane. Pomaganie na własną rękę nie jest zatem tutaj optymalnym rozwiązaniem. Oczywiście, osoba uzależniona powinna mieć pewność, że może liczyć na najbliższe otoczenie w tej trudniej dla siebie sytuacji. Jak najszybciej musi być jednak rozpoczęte leczenie uzależnień. Tylko wtedy będzie można bowiem krok po kroku wychodzić z konkretnego nałogu.

0 Comments

Leave a Comment