Jak oszacować zapotrzebowanie na farbę? Pomocne porady i wskazówki
12 lis 2021

Jak oszacować zapotrzebowanie na farbę? Pomocne porady i wskazówki

Post by Redaktor

Wszystkie farby i lakiery dostępne na rynku powinny mieć określoną przez producenta wydajność. Jak to bywa w życiu, nie zawsze znajdują one jednak pokrycie w rzeczywistości, na co wpływ ma też wiele czynników. Dziś przyglądamy się, jak poprawnie oszacować ilość farby tak, by się nie przeliczyć.

Niezbędne pomiary

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, jest dokonanie niezbędnych pomiarów. Powinniśmy zacząć od obliczenia powierzchni naszych ścian. Osobom, które zapomniały wzoru na pole prostokąta, przypominamy iż uzyskamy go mnożąc szerokość razy wysokość. Naturalnie, od uzyskanego wyniku należy odjąć pole okien oraz drzwi, gdyż raczej nie zamierzamy malować tych powierzchni. Nasze obliczenia warto zapisać na kartce, z dokładnością co do centymetra, co ułatwi nam sprawę, jeśli chcemy pomalować ściany na kilka różnych odcieni.

Wydajność farb

Wydajność farb i lakierów to nic innego, jak jej objętość, jaka jest niezbędna do pokrycia jednego metra kwadratowego. Jest ona zależna od typu, właściwości (w tym gęstości), a także producenta. Pamiętajmy, by postępować zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na opakowaniu, by osiągnąć maksymalną wydajność produktu.

Ten parametr ma kluczowy czynnik. Niejednokrotnie może się okazać bowiem, iż użycie farb, których cena za opakowanie jest niska, może okazać się bardziej kosztowne niż zastosowanie droższych produktów wyższej wydajności. By się nie rozczarować, najlepiej jest podzielić cenę za opakowanie przez deklarowaną powierzchnię producenta. Pozwoli nam to dokładnie obliczyć, ile zapłacimy za pomalowanie jednego metra kwadratowego.

Warto też pamiętać, iż deklaracja producenta nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Niejednokrotnie dotyczy ona perfekcyjnych, niemalże „laboratoryjnych” warunków. Należy zadbać zatem o odpowiednie przygotowanie ściany przed malowaniem, by nie chłonęła ona zbyt wiele farby.

Dzieląc powierzchnię, jaką mamy do pomalowania, przez deklarowaną wartość producenta otrzymamy odpowiedź, ile opakowań farby jest nam niezbędne.

Podsumowanie

Dokładne zaplanowanie wydatków jest kluczem do tego, by zmieścić się w budżecie przewidzianym na wykończenie wnętrz. Z pomocą przychodzą internetowe kalkulatory. Znajdziemy je na stronach producentów, a także zewnętrznych źródłach. Dokładne przygotowanie powierzchni, sumienne obliczenia oraz odpowiednie oszacowanie powinny sprawić, iż nie powinniśmy zaprzątać sobie głowy ponadprogramowymi wydatkami na farby i lakiery.

Często lepiej jest dysponować nadmiarem farby, niż dokupywać dodatkowy pojemnik. Wspomniany nadmiar przydaje się często przy dokonywaniu poprawek, a w razie potrzeby może znaleźć również zastosowanie w przyszłości, o ile farba zdoła zachować swoje właściwości.

0 Comments

Leave a Comment